Kā ziņo Associated Press, Norvēģijas valdība 25. jūnijā parakstīja vienošanos par graudu krājumu veidošanu, norādot, ka tas ir kļuvis nepieciešams COVID-19 pandēmijas, kara Eiropā un klimata pārmaiņu dēļ. Līgumu par 30 000 tonnu graudu uzglabāšanu parakstīja Norvēģijas Zemkopības ministrs un četri privātie uzņēmumi.
Tiek rādīti ieraksti no jūnijs, 2024
Klimatam kļūstot siltākam, sēklaudzētājiem un tirgotājiem rodas interese par sugām, kuras līdz šim netika uzskatītas par piemērotām audzēšanai Latvijā. Tādēļ valdība otrdien, 18. jūnijā, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus labības sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumos, papildinot tos ar trim jaunām labības sugām Latvijai.
Valdība otrdien, 18. jūnijā, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus Mēslošanas līdzekļu aprites likumā, lai noteiktu nosacījumu par detonācijnoturības testa nepieciešamību Latvijā tiem amonija nitrāta mēslošanas līdzekļiem ar slāpekļa saturu, kas pārsniedz 28 procentus.
Bulgārija, pateicoties labvēlīgajiem laikapstākļiem, 2024.–2025. tirdzniecības gadā sagaida gan ziemāju, gan vasaras graudu ražas pieaugumu, teikts USDA Ārējās lauksaimniecības dienesta (FAS) ziņojumā. Tiek prognozēts, ka 2023.-24.tirdzniecības gadā, kas noslēgsies 30.jūnijā, kviešu eksports sasniegs 5,2 miljonus tonnu.
Rudenī līdz ar mācību gada sākumu Zemkopības ministrija Latvijas izglītības iestādēs sāks īstenot Rudzu maizes programmas pilotprojektu ar mērķi izveidot nākotnē ikgadēju programmu rudzu maizes (rudzu rupjmaizes) izdalīšanai bez maksas izglītības iestāžu izglītojamiem. Programmas mērķis ir tradicionālas Latvijā ražotas rudzu maizes iekļaušana izglītojamo ikdienas ēdināšanā, nodrošinot attiecīgo uzturvielu dienas normu un dodot ieguldījumu tādas skolu ēdināšanas sistēmas veidošanā, kas balstīta uz Latvijā ražoto lauksaimniecības un pārtikas produktu izmantošanu.
14.jūnijā Ukrainas Lauksaimniecības ministrija paziņoja, ka paaugstinājusi par 7% graudu ražas prognozi nākamajam 2024.-2525.marketinga gadam, kas sāksies 1.jūlijā.
Lauksaimniecības ministra pienākumu izpildītājs Tarass Visockis paziņojumā presei paziņoja, ka ražas apjoma prognoze kara plosītajā valstī ir palielināta līdz 56 miljoniem tonnām, salīdzinot ar 52,6 tonnām ko prognozēja iepriekš. Prognozē iekļauts 21 milj.t kviešu, 28,5 milj.t kukurūzas un 5 milj.t miežu.
2024. gada maijā visās lielākajās ražotājvalstīs strauji pieauga globālās kviešu eksporta cenas, un daudzās valstīs tika reģistrēts divciparu cenu pieaugums.
Pieaugošās raizes par nelabvēlīgo sējas apstākļu ietekmi uz 2024. gada ražu izraisīja cenu pieaugumu Eiropas Savienībā par 16 procentiem, bet Krievijas Federācijā – par 12 procentiem.
Lai pasargātu Turcijas zemniekus no iespējamā cenu krituma un citiem negatīviem faktoriem ražas novākšanas laikā, Turcijas Lauksaimniecības ministrija paziņojusi, ka no 21. jūnija līdz oktobra vidum aizliegs kviešu importu. Šī, viena no pasaulē lielākā kviešu importētāja, rīcība visticamāk izraisīs vēl lielākas cenu svārstības jau tā nestabilajā pasaules tirgū.
COCERAL (Eiropas Lauksaimniecības tirdzniecības asociācija )savā pēdējā 2024. gada Eiropas Savienības un Apvienotās Karalistes graudu ražas prognozē, kas publicēta 10. jūnijā palielināja savu prognozi līdz 296 miljoniem tonnu, kas ir par aptuveni 500 000 tonnu vairāk nekā iepriekš prognozātajā marta mēnesī.
Ēģiptes valdība 1. jūnijā pirmo reizi pēdējo gadu desmitu laikā paaugstināja subsidētās maizes cenu. Iepriekšējās valdības pretojās cenu paaugstināšanai, baidoties no pilsoņu nemieriem.