Otrdien, 25. jūlijā, zemkopības ministrs Didzis Šmits piedalīsies ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes (Padome) sanāksmē Briselē, kurā Spānija kā ES prezidējošā valsts iepazīstinās ar savas prezidentūras prioritātēm un sāks darbu pie tām. Kā viena no galvenajām prioritātēm, kas sēdē tiks apspriesta, joprojām ir situācija ES lauksaimniecības un pārtikas preču tirgū pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, ko vēl vairāk saasinājis postošais sausums un karstums daudzviet ES. Jau ziņots, ka EK mobilizēja papildu finansējumu ES lauksaimniekiem un 26. jūnijā paziņoja par ES ārkārtas atbalstu lauksaimniecības nozarēm dalībvalstīs pastāvošo ekonomisko un klimatisko apstākļu dēļ – Latvijai piešķirtais ES ārkārtas atbalsts bija 6,8 miljoni eiro.
Tiek rādīti ieraksti no jūlijs, 2023
Naktī no 18. uz 19. jūliju graudu termināļi un ostu infrastruktūra Ukrainā kļuva par Krievijas uzbrukumu mērķiem, kā rezultātā tika nodarīti postījumi, kuru pilnīgai likvidēšanai būs nepieciešams vismaz gads, informēja Ukrainas Agrārās politikas un pārtikas ministrija.
Ceturtdien, 13. jūlijā, Zemkopības ministrija (ZM) iepazīstinājusi valdību ar informatīvo ziņojumu par globālās tirgus situācijas nelabvēlīgo ietekmi uz Latvijas graudu un rapšu ražošanu, lai informētu par apstākļu, īpaši Krievijas un Ukrainas kara un ekstrēmā sausuma negatīvo ietekmi uz graudu un rapšu ražošanu Latvijā 2023. gadā.
Atsaucoties uz aculiecinieku un vietni MarineTraffic.com, kas izseko kuģu kustību, ziņoja aģentūra Reuters. Turcijas beramkravu kuģis TQ Samsun, kam uz Nīderlandi ir jāpiegādā 23 500 tonnas kukurūzas un 15 300 tonnas rapša bija pēdējais, kas 28. jūnijā saņēma Apvienotā koordinācijas centra (JCC) atļauju doties caur Bosforu uz Odesu.
Valdība otrdien, 4. jūlijā, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto grozījumu kārtībā, kādā lauksaimniekiem piešķir valsts atbalstu īstermiņa aizdevuma veidā. Ņemot vērā šāgada īpaši nelabvēlīgus laikapstākļus, ar veiktajiem grozījumiem 2023. gadā valsts atbalsts īstermiņa aizdevuma veidā lauksaimniekiem ir palielināts no 40 uz 60 eiro par ilgtspēju sekmējošam ienākumu pamatatbalstam pieteikto hektāru.
Vislielākās platības apstrādātas Nikolajevas apgabalā - 118 000 hektāru (19%). Pēc apjoma ziņā līdere ir Odesa - 468 800 tonnas. Līdz 6.jūnijam jau novākti 805,8 tūkstoši tonnu miežu, 173 tūkstoši tonnu kviešu un 86,2 tūkstoši tonnu rapša.
Kā ziņo Kanādas Statistikas pārvalde, 2023. gadā papildus kviešiem ievērojami pieauga arī rapšu, miežu, kukurūzas un sojas pupu sējumu platības. Kviešu kopējās platības pieaugumu noteica augstās cenas un augošais pieprasījums pasaulē.Labvēlīgie laika apstākļi ļāva lauksaimniekiem laikus pabeigt sējas darbus. 2023.gadā ar kviešiem tika apsēti 11 miljoni hektāru, kas ir par 6,7% vairāk nekā 2022.gadā. Kanādas lauksaimnieki 2023.gadā arī apsēja ar kukurūzu par 5,5% lielākas platības.
Otrdien, 27. jūnijā, valdība apstiprināja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus noteikumos par augu šķirnes saimniecisko īpašību novērtēšanu. Grozījumi pieņemti, lai ieviestu ES direktīvas prasības, paredzot atšķirīgus labību šķirņu saimniecisko īpašību novērtēšanas nosacījumus bioloģiskām šķirnēm, kas ir piemērotas bioloģiskajai lauksaimniecībai.