Kamēr Zemgalē un
Kurzemē graudaugu sējumi ir ūdenī un ražas novākšana joprojām ir apgrūtināta,
Latgalē tiek novāktas lielākas ražas nekā pērn, atzina biznesa portāla
"Nozare.lv" aptaujātie zemnieki.
Kā atzina zemnieki, patlaban lietavas traucē graudu, kartupeļu un sīpolu
novākšanu. Kaut arī dažas dienas spīd saule, daudzviet vēl joprojām uz laukiem
nevar uzbraukt lauksaimniecības tehnika. Lietus dēļ krietni cietusi arī graudu
kvalitāte.
Kopumā novākto graudaugu un rapša ražas apmērs būs aptuveni par 30% mazāks nekā
pērn, un pārtikas kvalitātei atbilstošu graudu ir maz.
"Šogad graudaugu raža ir apmēram par 30% mazāka nekā pērn. Ziemas kvieši
nepārziemoja vispār, jo bija liels nokrišņu daudzums un mainīgi laikapstākļi.
Līdzīga situācija ir ar rapsi un vasaras kviešiem. Toties kartupeļu raža šogad
būs viena no augstākajām, lai gan cena solās būt zema. Rapsim un graudiem cena
šobrīd ir nedaudz augstāka nekā pērn," sacīja Vidzeme saimniecības SIA
"Tēraudiņi" vadītājs Valdis Možvillo.
Arī Vidzemes zemnieku saimniecības "Lojas" saimnieks Mareks Bērziņš
sacīja, ka raža šogad ir par 25% mazāka nekā pagājušajā gadā. "To
ietekmēja nepastāvīgie laika apstākļi - sliktā pārziemošana un lielais sausums
vasaras sākumā. Tikai vasaras rapša ražu vērtēju kā vidēji labu Ziemeļvidzemei
- tās ir divas tonnas no hektāra."
Gulbenes novada zemnieku saimniecības "Torņkalns" īpašnieks Andris
Gargurnis atzina, ka attiecībā pret ieguldījumu šo sezonu vērtē kā sliktu.
"Ziemas rapsim iekūlums ir 2,6 tonnas no hektāra, kas ir labs rādītājs.
Tikmēr ziemas kviešiem raža bija slikta - 3,5 tonnas. Arī vasaras kviešiem
iekūlums ir tikai četras tonnas. Kopumā šī gada raža ir slikta, vērtējot pret
ieguldīto darbu un investīcijām."
Tikmēr Krustpils zemnieku saimniecības "Vīnkalni" saimnieks Andris
Felss sacīja, ka Latgales pusē ražas esot ļoti labas.
"Mums raža ir ļoti laba, jo atšķirībā no citiem reģioniem laika apstākļi
bija tuvu ideāliem. Šogad pat ziemas rapsis pārziemoja labi, kas nenotiek katru
gadu. Ražu kopumā vērtēju kā pieņemamu salīdzinājumā ar pagājušo gadu. Vasaras
kviešu raža - 2,5 tonnas, ziemāji - 3,5 tonnas no hektāra. Ražas mazliet
pabojāja vasaras sausums, bet, neskatoties uz to, vasaras rapša raža būs starp
divām un trim tonnām, ko vērtēju kā ļoti labu," sacīja Felss.
Arī Ludzas zemnieku saimniecības "Ezerlīči" pārstāvis Aivars Trons
norādīja, ka šogad graudu un rapšu raža ir ļoti laba.
"Raža ir uz pusi lielāka nekā pagājušajā gadā, kad Latgalē valdīja liels
sausums un graudi vārpās vienkārši sažuva. Dažos laukos visai slikti pārziemoja
ziemas kvieši, tomēr to vidējā ražība saimniecībā bija ap četrām tonnām,
miežiem - 4,2 tonnas, rudziem - 3,8 tonnas un ziemas rapsim - 3,5 tonnas no
hektāra. Esam jau iesējuši ziemas rapsi un tagad gatavojamies ziemas kviešu
sējai," sacīja zemnieks.
Kā ziņots, šogad ievērojami mainījusies sējumu struktūra par labu vasarājiem,
jo pavasara sākuma ieilgušā sausuma dēļ gājuši bojā apmēram 43% ziemāju platību
un lauki tika pārsēti ar vasaras kviešiem, miežiem un rapsi. Ja 2010.gadā
ziemāji no kopējās graudu platības aizņēma 53%, šogad tie veido tikai apmēram
32% no kopējās graudaugu platības. Graudaugu sējumu platības 2010.gadā bija 535
700 hektāru, kas ir par 5100 hektāriem jeb 0,9% mazāk nekā 2009.gadā. Šogad
prognozētās graudaugu sējumu platības ir 516 600 hektāru.
Savukārt saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2010.gadā kviešu
cenas salīdzinājumā ar 2009.gadu pieaugušas no 79,75 latiem līdz 110,21 latam
par tonnu. Pārtikas kviešu sadārdzinājums bija no 85,11 latiem līdz 115,75
latiem par tonnu. Savukārt rudzu sadārdzinājums pērn bija no 56,02 latiem līdz
79,72 latiem par tonnu, bet pārtikas rudzu cenas kāpa no 57,22 latiem līdz
86,26 latiem par tonnu graudu.
Tiek rādīti ieraksti no augusts, 2011
Rabobank prognozē, ka kviešu eksports ASV 2011/12. sezonā, salīdzinot ar pagājušo sezonu, samazināsies par 24 % līdz 26,54 milj.t. Kā vienu no galvenajiem prognozes samazināšanas iemesliem bankas eksperti min augstās kviešu cenas Čikāgā.
Ķīna palielinājusi 2011/12. sezonas rapšu ražas prognozi par 1,42 % līdz 12,64 milj.t. Korekcija veikta saistībā ar laika apstākļu uzlabošanos. Tomēr, salīdzinot ar pagājušo gadu, šis rādītājs ir zemāks. Rapšu raža 2010. gadā Ķīnā sasniedza 13,2 milj.t. Eksperti norāda, ka Ķīnas vēlme pāriet pilnībā uz pašapgādi ar graudaugiem un eļļas augu kultūrām var nepiepildīties saistībā ar neseno, ilgstošo sausumu.
Tirgus pārstāvju informācija liecina, ka Vācijā no pārmerīgi lielo nokrišņu daudzuma vasarā cietuši ir ne tikai kviešu, bet arī miežu sējumi.
Francijas Lauksaimniecības ministrija ziņo, ka vasaras miežu raža valstī, salīdzinot ar 2010. gadu, samazināsies par 9 % līdz nedaudz vairāk par 2,3 milj.t. Pie tam lielakā daļa ražas būs lopbarības kvalitātes. Miežu sējumi, īpaši vasaras miežu, pavasarī stipri cieta no sausuma, bet vasarā no pārmērīga nokrišņu daudzuma.
LIFFE/MATIF. Otrdien kviešu cenu veidošanos Eiropas biržās galvenokārt ietekmēja notikumi Čikāgas biržā. Novembra kviešu cena Parīzes biržā MATIF vakar samazinājās par 3.25 EUR/t līdz 210.75 EUR/t.
Starptautiskā graudu padome (IGC), saistībā ar kukurūzas ražas prognozes korekciju ASV, ir samazinājusi 2011/12. sezonas graudaugu ražas prognozi pasaulei par 9 milj.t līdz 1,808 miljardiem tonnu. Tomēr, salīdzinot ar iepriekšējo gadu (1,748 miljard.t), raža būs lielāka.
Ukrainas Agrārās politikas un pārtikas ministrs paziņojis, ka Ukraina septembra sākumā iespējams atcels eksporta muitas nodevas graudiem.
LIFFE/MATIF. Pirmdien kviešu cenu veidošanos Eiropas biržās ietekmēja notikumi Čikāgas biržā un bažas par kviešu ražas perspektīvām Vācijā, kur lietus joprojām kavē ražas novākšanas darbus. Novembra kviešu cena Parīzes biržā MATIF pirmdien pieauga par 3.75 EUR/t līdz 214.00 EUR/t.
Pro Farmer dati liecina, ka kukurūzas raža ASV 2011. gadā sasniegs 317,5 milj.t. Vidējā ražība būs 9,27 t/ha. Šie rādītāji daļēji balstās uz iegūtajiem datiem organizācijas tūres laikā pa ASV Centrālajiem rietumiem.
Starptautiskā Graudu padome ir paaugstinājusi graudaugu ražas prognozi Krievijai par 1,4 milj.t līdz 87,8 milj.t, tai skaitā kviešu ražas prognozi par 1 milj.t. Graudu eksporta prognoze palielināta par 3 milj.t līdz 18,1 milj.t, tai skaitā kviešu par 2,5 milj.t līdz 15,5 milj.t.
Visu pagājušo nedēļu pasaules kviešu tirgū valdīja augšupejošais trends. Cenu veidošanos galvenokārt ietekmēja sliktie laika apstākļi ASV: dienvidu reģionos pieņemās spēkā sausums, bet ziemeļu reģionos joprojām valdīja stipri nokrišņi. Iepirkumus segmentā nedaudz ierobežoja Starptautiskās Graudu padomes atskaite, kuras dati vēsta, ka kviešu raža pasaulē 2011/12. sezonā sasniegs 677 milj.t, tādējādi pārsniedzot iepriekšējās sezonas rādītāju par 33 milj.t un pagājušā mēneša prognozi par 3 milj.t. Ziemas kviešu ražas ES valstīs, NVS valstīs un Ķīnā kopumā izrādījās lielākas nekā gaidīts, tādējādi kompensējot ražu zudumus ASV un Austrālijā. Kas attiecas uz Čikāgas biržu CBOT, tad tur visu nedēļu valdīja stabilitāte. Kviešu cenu kāpumu nedēļas sākumā izraisīja ASV dolāra kursa kritums un kviešu pieprasījuma pieaugums Tuvo Austrumu valstīs. Pie tam ziņa, ka šogad pasaulē būs vērojams augstas kvalitātes kviešu deficīts, noveda cenu kāpumu līdz pēdējo divu mēnešu augstākajam līmenim. Atbalstu cenām sniedza arī sliktie laika apstākļi ASV, kas var negatīvi ietekmēt sējumu stāvokli. USDA dati liecina, ka līdz šim ziemas kvieši novākti 94 % platību. Nedēļu iepriekš - 91 % platību. Dotais rādītājs atpaliek arī no pēdējo piecu gadu vidējā rādītāja 97 %. Kas attiecas uz vasaras kviešu sējumiem, tad labā un ļoti labā stāvoklī atrodas tikai 62 % platību, tādējādi atpaliekot no rādītāja nedēļu iepriekš, kad labā un ļoti labā stāvoklī atradās 66 % platību un no pagājušā gada rādītaja 82 %. Vasaras kviešu raža novākta ir tikai no 29 % platību, tādējādi atpaliekot no pēdējo piecu gadu vidējā rādītāja 56 %. Kas attiecas uz ASV kviešu eksportu, tad pagājušajā nedēļā tika noslēgti līgumi tikai par 347,2 tūkst.t, tādējādi nesasniedzot pat gaidītā diapozona (450 -750 tūkst.t) zemāko robežu un atpaliekot no iepriekšējās nedēļas rādītāja 548,9 tūkst.t.
LIFFE/MATIF. Novembra kviešu cena Parīzes biržā MATIF piektdien pieauga par 1.50 EUR/t līdz 210.25 EUR/t.
Francijas analītiskās kompānijas Strategie Grains eksperti ir palielinājuši Eiropas 2011/12. sezonas kukurūzas ražas prognozi par 0,5 milj.t līdz 60,68 milj.t. Pagājušajā gadā kukurūzas raža Eiropā sasniedza 54,62 milj.t.
Eiropas analītiķi prognozē, ka sojas raža pasaulē 2011/12. sezonā slikto laika apstākļu dēļ ASV būs mazāka nekā gaidīts.
Vācijas fermeru asociācija DBV, prognozē, ka graudaugu raža valstī 2011. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, samazināsies par 12 % līdz 39 milj.t, tādējādi sasniedzot zemāko līmeni kopš 2003.gada. Iemesls - sausums pavasarī un pārlieku lielais nokrišņu daudzums ražas novākšanas laikā.
Ukrainas hidrometeoroloģiskais centrs prognozē, ka 2011. gada graudaugu raža valstī svārstīsies robežās no 44,5-45 milj.t. Pie tam, ja kukurūzas veģetācijas periods noslēgsies labvēlīgos laika apstākļos, graudaugu raža var sasniegt 46-47 milj.t.
Eiropas aģentūra MARS ir samazinājusi kviešu ražas prognozi ES valstīm par 0,4 % līdz 136,7 milj.t. Salīdzinot ar pagājušo gadu, ražas apjoms samazināsies par 2,1 %.
Starptautiskā Graudu padome (IGC) savā augusta atskaitē ir samazinājusi kukurūzas ražas prognozi pasaulei par 10 milj.t līdz 849 milj.t. Tomēr, jopprojām šis rādītājs paliek rekordaugsts. Prognoze samazināta galvenokārt saistībā ar ražības krišanos ASV.
LIFFE/MATIF. Vakar kviešu cenu veidošanos Eiropas graudu biržās galvenokārt ietekmēja kviešu cenu kāpums Čikāgas biržā. Novembra kviešu cena Parīzes biržā MATIF ceturtdien pieauga par 2.00 EUR/t līdz 208.75 EUR/t.
Aģentūra Agritel prognozē, ka mīksto kviešu raža Francijā 2011. gadā sasniegs 33,2 milj.t. Prognoze palielināta pateicoties bagātīgajiem nokrišņiem jūnijā, jūlijā un augusta sākumā. Salīdzinot ar pēdējo piecu gadu vidējo ražas rādītāju, Agritel jaunā prognoze šī gada kviešu ražai atpaliek par 4 %. Kviešu kvalitāte solās kopumā būt laba, atzīmē speciālisti.
Bulgārijas Nacionālā Graudu padome ziņo, ka Bulgārija 2011/12. sezonā eksportēs vismaz 2 milj.t kviešu. No šī gada ražas pārdotas ir jau 570 tūkst.t. Kviešus, galvenokārt, iepirka Portugāle, Grieķija, Kipra un citas ES valstis.
Analītiskā kompānija "Sovekon" ir samazinājusi Krievijas graudaugu ražas prognozi 2011. gadam no 87-90 milj.t līdz 87-88 milj.t, taču graudu eksporta prognozi 2011/12. sezonai atstājusi nemainīgu - 20 milj.t. Oficiālā Krievijas Lauksaimniecības ministrijas šī gada graudaugu ražas prognoze ir 85-90 milj.t, kaut arī atsevišķi analītiķi uzskata, ka raža būs lielāka.
Kanādas Statistikas birojs ir publicējis 2011. gada graudaugu ražas vērtējumu.
Indijas Lauksaimniecības ministrijas jaunās atskaites dati liecina, ka Indijā 2011/12. sezonā sojas sējumu platības sasniegušas rekordaugstu līmeni - 10,23 milj.ha. Pagājušajā sezonā sojas platības aizņēma 9,55 milj.ha. Ņemot vērā tik lielu platību pieaugumu, Oil World speciālisti prognozē, ka sojas raža Indijā 2011/12. sezonā sasniegs 10,3 milj.t. Sojas ražas apjoms pagājušajā sezonā bija 9,5 milj.t.
LIFFE/MATIF. Vakar kviešu cenu veidošanos Eiropas graudu biržās ietekmēja Vācijas kviešu ražas sliktās perspektīvas un kviešu cenu kritums Čikāgas biržā. Novembra kviešu cena Parīzes biržā MATIF trešdien samazinājās par 1.00 EUR/t līdz 206.75 EUR/t.
Vakar Krievija kārtējo reizi plūca uzvaras laurus Ēģiptes kviešu iepirkuma tenderī. Un atkal Krievijas kviešu cenas pieauga par vairāk nekā 10 $/t, salīdzinot ar iepriekšējo tenderi, kur FOB bāzes cenas svārstījās robežās no 272,9 $/t līdz 278 $/t.
Kā liecina Krievijas Lauksaimniecības ministrijas dati, tad līdz 23. augustam graudaugu raža novākta no 22 milj.ha, jeb 50% platību. Raža sastāda 57,9 milj.t. Vidējā ražība ir 26,4 cent/ha (2010. gadā - 20,7 cent/ha, 2009. gadā - 26,7 cent/ha).
Serbijas statistikas dienests ziņo, ka šogad kviešu raža valstī, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir pieaugusi par 28,4 % līdz 2,09 milj.t. Pieaugums saistāms ar labvēlīgajiem laika apstākļiem.
Ungārijā šogad gaidāma bagātīga graudu raža. Novākti 4 milj.t kviešu ražas, tādējādi pārsniedzot pagājušā gada rādītāju par vairāk nekā 5 %. Kukurūzas raža tiek prognozēta 8,1 milj.t apmērā. Salīdzinot ar pagājušo gadu, pieaugums gaidāms par 14 %. Kukurūzas ražas novākšanas darbi ilgs līdz novembra beigām.
Patlaban noslēgusies
ziemas rapšu un ziemas rudzu kulšana, noslēgumam tuvojas ziemas kviešu
novākšana, tikmēr ar katru lietus mākoni pasliktinās vasarāju graudu kvalitāte,
biznesa portālam "Nozare.lv" atzina Latvijas Lauku konsultāciju un
izglītības centra Augkopības nodaļas vadītāja Ingrīda Grantiņa.
"Vidzemē un Latgalē, kur ziemāju platības mazākas, ražas novākšana
beigusies. Kurzemē un Zemgalē nokrišņu daudzums bijis lielāks, un tur ražas
vākšana notiek gausi. Nokultajiem rapšiem vidējā raža ir divas tonnas no
hektāra, rudziem - 2,7 tonnas. Ziemas kvieši novākti 80% platības. Ja
agroklimatiskie apstākļi ļaus nokult atlikušos 20% platību, ziemas kviešu raža
būs plānotā - 3,1 tonna no hektāra. Tikmēr ar katru lietus mākoni pasliktinās
graudu kvalitāte, kas grauj cerības iekult pārtikas kvalitātei atbilstošu
labību," sacīja Grantiņa.
Sākusies arī vasaras kviešu un miežu ražas vākšana - tie patlaban nokulti ne
vairāk kā 20% platību. Palielinātais nokrišņu daudzums faktiski apturējis ražas
ievākšanu, kā arī neļauj sagatavot augsni nākamā ražas gada ziemājiem.
"Ziemas rapsi bija jāiesēj līdz 20.augustam. Vēl nav apzināts, cik
platībās tas apsēts, tomēr izskatās, ka būs iesētas krietni mazākas platības,
nekā lauksaimnieki bija plānojuši un kā bija iepriekšējos gados," norādīja
eksperte.
Jautāta par prognozējamo kartupeļu ražu, viņa norādīja, ka tā joprojām tiek
plānota kā vidēja - 16 tonnas no hektāra.
"Plānojam 16 tonnas, bet to nevar attiecināt uz visiem kartupeļu
audzētājiem. Tie zemnieki, kuri veic nepieciešamos augu aizsardzības pasākumus,
kartupeļu ražu plāno virs 40 tonnām no hektāra. Tomēr Latvijā ir ļoti daudz
kartupeļu audzētāju, kas audzē pašpatēriņam, līdz ar to praktiski neveic
nekādus augu aizsardzības pasākumus. Tādā gadījumā saprotams, ka uz lielām
ražām pie šādiem laika apstākļiem nevar cerēt," sacīja Grantiņa.
Iepriekš agronome biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja, ka uz augstām
ražām šogad nevarot cerēt, jo sausais pavasaris nav veicinājis ziemāju
cerošanu. Drīzāk varētu cerēt uz graudu kvalitāti, kas kaut nedaudz spēs
kompensēt ieguldītos līdzekļus graudu audzēšanā.
Kā ziņots, šogad ievērojami mainījusies sējumu struktūra par labu vasarājiem,
jo pavasara sākuma ieilgušā sausuma dēļ gājuši bojā apmēram 43% ziemāju platību
un lauki tika pārsēti ar vasaras kviešiem, miežiem un rapsi. Ja 2010.gadā
ziemāji no kopējās graudu platības aizņēma 53%, šogad tie veido tikai apmēram
32% no kopējās graudaugu platības. Graudaugu sējumu platības 2010.gadā bija 535
700 hektāru, kas ir par 5100 hektāriem jeb 0,9% mazāk nekā 2009.gadā. Šogad
prognozētās graudaugu sējumu platības ir 516 600 hektāru.
Savukārt saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2010.gadā kviešu
cenas salīdzinājumā ar 2009.gadu pieaugušas no 79,75 latiem līdz 110,21 latam
par tonnu. Pārtikas kviešu sadārdzinājums bija no 85,11 latiem līdz 115,75
latiem par tonnu. Savukārt rudzu sadārdzinājums pērn bija no 56,02 latiem līdz
79,72 latiem par tonnu, bet pārtikas rudzu cenas kāpa no 57,22 latiem līdz
86,26 latiem par tonnu graudu.
Kopumā 2010.gadā tika iepirkti 1,12 miljoni tonnu graudu, kas ir par 3,3% jeb
38 800 tonnām mazāk nekā iepriekšējā gadā.
LIFFE/MATIF. Vakar kārtējā Krievijas uzvara Ēģiptes kviešu iepirkuma tenderī Eiropas graudu biržās tika uztverta kā cenu atbalstošs faktors, jo, salīdzinot ar iepriekšējo tanderi, kas notika 18. augustā, Krievijas kviešu cenas pieauga par 11,27-12,5 $/t. Cenu veidošanos ietekmēja arī problēmas ar kviešu ražu Vācijā, kas kļūst arvien nopietnākas. Nepārtraukto lietavu dēļ nenovākti palikuši 20 % kviešu platību. Situācija diez vai nopietni ietekmēs ražas apjomu, taču noteikti palielinās lopbarības graudu daļu. Novembra kviešu cena Parīzes biržā MATIF otrdien pieauga par 4.50 EUR/t līdz 207.75 EUR/t.
Ar kopīga aicinājuma parakstīšanu Eiropas Lauksaimnieku un lauksaimniecības kooperatīvu asociācijai (COPA/COGECA) iestāties par taisnīgiem un godīgiem konkurences nosacījumiem visu ES valstu lauksaimniekiem sākusies Baltijas valstu lauksaimnieku organizāciju sadarbība taisnīgāku tiešo maksājumu panākšanai.
Piektdien Austrālijas Nacionālā banka (NAB.AU) samazināja savu 2011/12. sezonas kviešu ražas prognozi valstij. Saskaņā ar bankas aprēķiniem, kviešu raža valstī samazināsies līdz 21,8 milj.t. Korekcija tika veikta saistībā ar esošo sausumu galvenajos kviešu audzēšanas reģionos (Jaunajā Dienvidvelsā un Kvīnslendā).
Argentīnas Lauksaimniecības ministrija ir samazinājusi kviešu sējumu platību prognozi 2011/12. sezonai no 4,7 milj.ha (jūlija prognoze) līdz 4,5 milj.ha. Tomēr, salīdzinot ar pagājušo gadu, dotais rādītājs ir par 2,9 % augstāks.
Austrālijā kviešu eksports 2010/11. sezonā (Austrālijā sezona beidzas 30. septembrī) var sasniegt rekordaugstu līmeni. Eksperti prognozē, ka saistībā ar lielo pieprasījumu no Āzijas dienvidaustrumu valstu puses eksports, salīdzinot ar iepriekšējo sezonu, pieaugs par 28 % līdz 19 milj.t. Pēdējo reizi rekordliels eksporta rādītājs tika sasniegts 1996/97. sezonā - 19,2 milj.t.
Rapšu ražas Francijā, Polijā un Lielbritānijā izrādījās lielākas nekā cerēts, tāpēc Eiropas analītiķi palielināja šo valstu ražas prognozes. Francijai līdz 5,2 milj.t, Polijai līdz 1,9 milj.t, bet Lielbritānijai līdz 2,46 milj.t. Savukārt, Vācijai, Čehijai, Rumānijai un Dānijai prognozes tika samazinātas.
LIFFE/MATIF. Eiropas biržās kviešu cenas vakar sasniedza pēdējo divu mēnešu augstāko līmeni. To veidošanos ietekmēja notikumi Čikāgas biržā, Krievijas kviešu cenu kāpums un ekspertu pieaugošās bažas par to, ka pasaulē var izveidoties augstas kvalitātes kviešu deficīts. Novembra kviešu cena Parīzes biržā MATIF pirmdien pieauga par 1.50 EUR/t līdz 203.25 EUR/t.
Rumānijas Lauksaimniecības dati liecina, ka 2011. gadā novākta 7,2 milj. t liela kviešu raža, tas ir par 26% lielāka raža nekā pagājušajā gadā. Uz doto brīdi novākti 99% no ražas. Vidējā ražība ir 3,65 tonnas no hektāra.
Lauksaimniecības kooperatīva "Latraps" izpilddirektors Edgars Ruža sacīja, ka situācija kopš pagājušās nedēļas nav īpaši mainījusies. "Lietus līst ļoti dažādi, un zemnieki joprojām ķer katru minūti uz lauka, katru iespēju, lai varētu kaut ko vairāk nokult," klāstīja Ruža un piebilda, ka arī pagājušās nedēļas nogalē Zemgalē bija ļoti spēcīgas lietusgāzes ‒ dažviet nolijusi pat vairāk nekā mēneša norma.
Pagājušajā nedēļā pasaules kviešu tirgus piedzīvoja gan cenu kāpumus, gan kritumus. Galveno lomu cenu veidošanā spēlēja graudu importētāji un sējumu stāvokļa pasliktināšanās, kas var novest pie ražas samazināšanās. Kas attiecas uz cenu veidošanos Čikāgas biržā CBOT, tad nākotnes kviešu cenas nedēļas sākumā sasniedza augstāko līmeni kopš augusta sākuma. Galveno atbalstu cenām sniedza Sauda Arābijas lielais kviešu iepirkums (0,66 milj.t) no ASV, Austrālijas, ES valstīm un Kanādas. Cenu kāpumu veicināja arī treideru bažas par graudaugu ražas perspektīvām ASV dienvidu un rietumu reģionos saistībā ar sliktajiem laika apstākļiem. Iepirkumus segmentā ierobežoja nestabilā ekonomiskā situācija ASV un ES valstīs, kā arī kārtējā Krievijas uzvara Ēģiptes tenderī. USDA dati liecina, ka līdz pagājušajai nedēļai ASV tika novākti 91 % ziemas kviešu platību. Nedēļu iepriekš - 85 %. Dotais rādītājs atpaliek arī no pēdējo piecu gadu vidējā rādītāja 94 %. Kas attiecas uz vasaras kviešu sējumiem, tad labā un ļoti labā stāvoklī atrodas 66 % platību. Vasaras kviešu raža novākta ir tikai no 13 % platību, tādējādi atpaliekot no pēdējo piecu gadu vidējā rādītāja 39 %. Kas attiecas uz ASV kviešu eksportu, tad pagājušajā nedēļā tika noslēgti līgumi tikai par 548,9 tūkst.t, tādējādi nesasniedzot pat gaidītā diapozona (550 -650 tūkst.t) zemāko robežu.
LIFFE/MATIF. Piektdien Eiropas biržas iespaidojās no Čikāgas biržas, kur kviešu cenas pieauga saistībā ar bažām par kukurūzas ražas perspektīvām. Atbalstu cenām sniedza arī Krievijas kviešu eksporta cenu kāpums. Novembra kviešu cena Parīzes biržā MATIF piektdien pieauga par 4.25 EUR/t līdz 201.75 EUR/t.
Ukrainas Agrārās politikas un pārtikas ministrija vēsta, ka kviešu kvalitāte valstī ir uzlabojusies.Lai arī pārtikas kviešu un lopbarības kviešu attiecība dažas nedēļas atpakaļ bija 60 % pret 40 %, šobrīd tā esot 70 % pret 30 %, apgalvo speciālisti.
Eksperti prognozē, ka 2011/12. sezonā pieaugs Melnās jūras piekrastes valstu kviešu eksports uz Āzijas valstīm. Strategie Grains analītiķi uzskata, ka, salīdzinot ar 2009/10. mārketinga gadu, Krievijas graudu eksports uz minēto reģionu pieaugs par 12,5 %, sasniedzot 16 milj.t. Jāatzīmē, ka 2010/11. sezonā Krievijas un Ukrainas graudu eksports uz Āzijas valstīm bija nenozīmīgs.
Saskaņā ar oficiālu informāciju, periodā no 12.-18. augustam, EK Graudu komiteja ir izsniegusi licenzes 233 tūkst.t mīksto kviešu eksportam. Iepriekšējā nedēļā licenzes tika izsniegtas 143 tūkst.t kviešu eksportam.
Lai gan ASV Lauksaimniecības departments augustā ievērojami samazināja kukurūzas ražas prognozi ASV (par 14 milj.t salīdzinot ar jūlija prognozi, līdz 328 milj. t) tirgus dalībnieku attieksme pret to ir samērā skeptiska.
LIFFE/MATIF. Novembra kviešu cena Parīzes biržā MATIF vakar samazinājās par 2.50 EUR/t līdz 197.50 EUR/t.
Vācijas Lauksaimniecības asociācijas Deutsche Raiffeisenverband eksperti uzskata, ka graudaugu raža valstī 2011. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, samazināsies par 8,3 % līdz 40,3 milj.t. Iepriekš tika prognozēts, ka tā samazināsies par 6 % līdz 41,2 milj.t.
Brazīlijas valsts analītiskā aģentūra Conab samazinājusi kviešu un kukurūzas ražu prognozes, kā arī to eksporta prognozes. Saskaņā ar ekspertu datiem, sliktie laika apstākļi, galvenokārt, sala un lietus veidā, nodarījuši kaitējumus sējumiem Brazīlijas dienvidos. Saistībā ar to Conab analītiķi augusta atskaitē samazinājuši kukurūzas ražas prognozi 2010/11. mārketinga gadam no 57,12 milj.t līdz 56,34 milj.t, bet kukurūzas eksporta prognozi līdz 8 milj.t. Savukārt, 2011/12. sezonas kviešu ražas prognoze augusta atskaitē samazināta no 5,45 milj.t līdz 5,28 milj.t.
Iemesla vaimanām nav - graudu raža nav izcila, bet pietiekami laba, arī kvalitāte, kaut pēdējās dienās samazinājusies, caurmērā tiek vērtēta kā vidēji laba. Tā šā gada graudu ražu vērtē "Latvijas Avīzes" aptaujātie dzirnavnieki un lauksaimnieki.