LV "Syngenta" un "Bayer" vēršas pret EK par aizliegumu izmantot to ražotos pesticīdus
Šveices pesticīdu ražotājs "Sygenta" un Vācijas ķimikāliju grupa "Bayer" otrdien atsevišķi paziņoja, ka vēršas tiesā pret Eiropas Komisiju (EK) par tās aizliegumu izmantot kompāniju ražotos pesticīdus, kuri tiek vainoti būtiskā bišu populācijas samazinājumā.
Abas kompānijas, kas par tiesvedību paziņoja atsevišķi, lietu pret EK iesniegušas Eiropas Savienības (ES) Tiesā Luksemburgā.
"Mēs labprāt nesāktu tiesvedību, bet mums nav citas izvēles, ņemot vērā, ka EK nepatiesi ir sasaistījusi tiametoksāmu ar bišu veselības pasliktināšanos," sacīja "Syngenta" izpilddirektors Džons Atkins.
Savukārt Vācijā "Bayer" paziņoja, ka tas lauksaimniecības ķīmijas meitasuzņēmums "Bayer CropScience" šā mēneša vidū ir iesniedzis prasību tiesā un vēlas panākt skaidrību, jo tā ir nozīmīga lēmumu par investīcijām pieņemšanā.
"Sygenta" uzstāja, ka tās ražoto pesticīdu vainošana bišu nāvē ir maldīga, jo "EK lēmumu pieņēma pamatojoties uz kļūdainu procesu, neprecīzu un nepabeigtu Eiropas Pārtikas drošības aģentūras vērtējumu un bez pilnīga ES dalībvalstu atbalsta".
EK maijā paziņoja, ka uz laiku aizliedz "Syngenta" ražotā tiametoksāma, kas tiek pārdots ar nosaukumu "Cruiser" izmantošanu. Produkts tiek lietots sēklu apstrādei un tiek iestrādāts augsnē vai izsmidzināts uz bitēm pievilcīgiem augiem un labības.
Vienlaikus tika aizliegta arī divu Vācijas kompānijas "Bayer" ražoto pesticīdu izmantošana. Pagājušajā mēnesī sarakstam tika pievienots ceturtais pesticīds, kura ražotājs ir Vācijas kompānija BASF.
EK lēmumu maijā atbalstīja 15 bloka dalībvalstis, tostarp Francija un Vācija, bet astoņas, tostarp Lielbritānija, Itālija un Ungārija balsoja pret, bet četras atturējās.
EK arī nolēma, ka no 1.decembra uz diviem gadiem tiks aizliegti trīs pesticīdi, kuru izmantošana tiek vainota būtiskā bišu populācijas - "Bayer" un "Sygenta" piedāvātos neonikotinoīdus ‒ klotianidīnu, imidakloprīdu un tiametoksāmu.
"Syngenta" norādīja, ka ES moratorijs rada bažas lauksaimniekiem, kam pēc tā stāšanās spēkā būs "ārkārtīgi efektīvs produkts, kam nepieciešama neliela deva, jāaizstāj ar mazāk ilgtspējīgām alternatīvām".
Tā vietā, lai vērstos pret pesticīdu ražotājiem, Šveices kompānija iesaka ES koncentrēties uz praktiskiem risinājumiem bišu veselības saglabāšanai, kurai kaitē slimības, vīrusi un ierastās dzīves vides un barības zudums.
"Syngenta" un pārējās pesticīdu ražošanas kompānijas uzstāj, ka to produkciju nevar vainot par strauju bišu populācijas samazinājumu, uzstājot, ka tam nav zinātniska pamatojuma.
EK pēc "Syngenta" paziņojuma par vēršanos tiesā norādīja, ka komisija ņems vērā kompānijas viedokli, tomēr atkārtoti uzsvēra, ka pieņemot lēmumus ir izmantota zinātniska informācija. EK uzsvēra, ka tiesvedība nemainīs moratorija ieviešanu.
Bišu skaits Eiropā un ASV pēdējo gadu laikā ir strauji samazinājies. Bites veic 80% no augu apputeksnēšanas, ko veic kukaiņi, tādēļ tās ir būtiskas pasaules pārtikas ražošanā. Bez bitēm daudzas augu sugas nespētu nest augļus vai tās būtu jāapputeksnē manuāli. Dati liecina, ka Eiropā kopš 2007.gada ik gadu bišu skaits samazinās par 30%.
Avots: www.la.lv