Vai Ukrainas valdība ieviesīs kviešu eksporta ierobežojumus, vai tomēr nē?

Nesen Ukrainas Agrārās politikas un pārtikas ministrs Nikolajs Prisjažņuks paziņoja par to, ka no 2012. gada 15. novembra valstī tiks ieviests kviešu eksporta aizliegums. „No 15. novembra būs pilnīgs aizliegums. Būs Ministru Kabineta lēmums. Mēs nespēlējam spēlītes, mums vienkārši nav cita risinājuma", - teica ministrs.

Tagad ministrijas pārstāvji cenšas to noliegt. Vakar pēc valdības sēdes ministra pirmais vietnieks Ivans Bisuks paziņoja žurnālistiem, ka lēmums par kviešu eksporta embargo ieviešanu netiek gatavots, un arī apspriests tas netika. Pēc viņa teiktā, runa gāja tikai par to, ka šādi mēri var tikt pieņemti gadījumā, ja izveidosies kritisks pārtikas graudu deficīts. Šobrīd šādas situācijas neesot, līdz ar to šis jautājums neesot aktuāls.  

Tomēr eksperti uzskata, ka kviešu izvešanas ierobežojumi  valstī būs. Par pamatojumu tiek minēti straujie kviešu eksporta tempi un augstās cenas pasaules tirgū. Arī kompānijas „Proagro" direktors ir pārliecināts, ka eksporta ierobežojumi tiks ieviesti, taču tiem būs neoficiāls raksturs, lai izvairītos no konflikta ar Pasaules tirdzniecības organizāciju ar kuru Ukrainai ir noteikta vienošanās, kā arī ar valsts tirdzniecības pārstāvjiem. Savu satraukumu par kviešu eksporta aizlieguma ieviešanu Ukrainā paudis arī Eiropas komisārs lauksaimniecības jautājumos un Ēģiptes kompānija GASC, kas ir lielākā Ukrainas kviešu importētāja.

To, ka kviešu eksports noteikti tiks ierobežots, saprot arī treideri. Arī viņi norāda, ka, visticamāk, tas tiks panākts ar neformāliem paņēmieniem, piemēram, ar vilcināšanos noformēt muitas dokumentus, līdz pat kuģu neielaišanai ostās uzkrauties, minot visdažādākos iemeslus.

Atgādināsim, ka Ukrainas Agrārās politikas un pārtikas ministrija un graudu treideri ir parakstījuši memorandumu par to, ka eksporta ierobežojumi valstī tiks ieviesti, ja tiks izvesti vairāk kā 4 milj.t kviešu. Vēlāk ministrijas ierēdņi ne reizi vien runāja, ka izvešanai pieļaujamais daudzums tiks palielināts līdz 5 milj.t un pat līdz 5,4 milj.t. Tomēr oficiāli memorandumā šis rādītājs tā arī nav mainīts - tas joprojām ir 4 milj.t. Tāpēc, pēc ministra vietnieka vakardienas paziņojuma nesaprotama kļūst memoranduma parakstīšanas jēga. Vai tas nozīmē, ka faktiski memorandums bija vajadzīgs, lai tikai brīdinātu starptautisko sabiedrību par iepējamo eksporta ierobežošanu?

Avots: proagro