LV EP: pasaules brīnums saistībā ar tiešmaksājumiem nenotiks

Ir skaidrs, ka nekāds pasaules brīnums saistībā ar tiešajiem maksājumiem nenotiks un visas valstis vienādus maksājumus nesaņems, atzina Eiropas Parlamenta (EP) deputāts, lauksaimniecības jautājumu koordinators Alberts Dess. Viņš norādīja, ka patlaban lauksaimniecības izmaksas pieaug visās ES dalībvalstīs, tomēr tas nebūs iemesls nevienlīdzīgiem atbalsta maksājumiem.

«Tāda situācija, ka visi saņems vienādi, nepienāks, šajos budžeta apstākļos tas nav iespējams. Tomēr esmu iesniedzis priekšlikumu, lai Baltijas valstis 2014.gadā nesaņemtu mazākus maksājumus kā Rumānija, kur maksājumu līmenis ir 77% no Eiropas Savienības (ES) vidējā maksājumu līmeņa. Tas ir loģiski, jo neredzu iemeslus, kāpēc Latvijai būtu jāsaņem mazāk,» sacīja Dess.

«Man pieder 40 hektāru liela saimniecība Bavārijā. Izmaksas tajā pieaugušas gada laikā pat par 75% energoresursu un lopbarības dēļ. Šīs izmaksas pieaug ne tikai Vācijā, bet arī Francijā, Itālijā un citur. Ja tiešmaksājumu izlīdzinājuma gadījumā Vācijas zemnieks zaudētu divus eiro uz vienu hektāru, no tā neviens zemnieks nenomirtu,» teica politiķis.

Tāpat viņš norādīja, ka Vācijas lauksaimniecības ministre Ilse Aignere paudusi gatavību piekāpties tiešmaksājumu jautājumā, tomēr tāda pati piekāpšanās vēl ir jāsagaida no Francijas, Dānijas un Grieķijas lauksaimniecības ministriem.

Savukārt zemkopības ministre Laimdota Straujuma sacīja, ka Latvija turpinās uzstāt uz 80% lieliem tiešmaksājumiem no ES vidējā maksājuma, lai netiktu pieļauts konkurences kropļojums.

«Septembra sākumā tikšos ar Francijas lauksaimniecības ministru un EK komisāru Dačianu Čološu, lai turpinātu skaidrot mūsu pozīciju. Tāpat visi Latvijā rezidējošie vēstnieki ir ielūgti apmeklēt laukus un iepazīt stāvokli tajos. Latvijas puse pilnībā saprot ES finansiālās grūtības, tomēr nevar piekrist, ka vēl septiņus gadus tiks kropļots lauksaimniecības tirgus,» sacīja ministre.

Vienlaikus abas amatpersonas norādīja, ka galējais lēmums saistībā ar tiešmaksājumu apmēru būs atkarīgs no tā, cik liels būs ES kopējais budžets nākamajam plānošanas periodam.

Dess Latvijā atrodas divu dienu vizītē, iepazīstoties ar Latvijas lauku saimniecībām un pārrunājot tiešmaksājumu jautājumu ar Latvijas valdības un lauksaimniecības nozares vadītājiem.

Kā ziņots, Latvijas prasība Briselei ir objektīvi tiešie maksājumi visiem ES lauksaimniekiem, nosakot, ka minimālais maksājumu līmenis ir vismaz aptuveni 80% apmērā no ES vidējā maksājuma, kas ir jāsaņem ikvienai ES dalībvalstij, sākot jau ar 2014.gadu. Tikmēr tiešmaksājumi Latvijas zemniekiem patlaban ir viszemākajā līmenī ES, nepārsniedzot 63 latus par hektāru, kamēr vidējais ES rādītājs ir 266 eiro jeb 186 lati par hektāru.

Avots: www.financenet.lv