LV Deviņu valstu lauksaimnieku organizācijas prasa vienādus nosacījumus visiem ES zemniekiem
Deviņu valstu lauksaimnieku organizācijas šīs nedēļas sākumā parakstījušas kopīgu deklarāciju, prasot vienādus nosacījumus visiem Eiropas Savienīabs zemniekiem, informē Latvijas Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP).
Pirmdien un otrdien Budapeštā, Ungārijā, notika Visegradas - 4 (Centrāleiropas - Čehijas republikas, Ungārijas, Polijas un Slovākijas) valstu lauksaimniecības kameru tikšanās, kurā tika uzaicināti arī lauksaimniecības organizāciju pārstāvji no Igaunijas, Lietuvas, Rumānijas, Horvātijas un arī Latvijas. Latvijas lauksaimnieku organizācijas šajā tikšanās reizē pārstāvēja LOSP valdes loceklis Armands Krauze.
Delegāciju pārstāvji iepazīstināja ar katras valsts pašreizējo situāciju un tendencēm preču tirgū, savukārt otrajā sanāksmes sesijā tika pārrunātas nacionālās pozīcijas attiecībā uz Eiropas Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) 2014. - 2020. gadam likumdošanas priekšlikumu paketi.
Darba grupās tika formulēta kopēja visu valstu lauksaimnieku organizāciju pozīcija attiecībā uz KLP reformas priekšlikumiem un izstrādāta deklarācija. Parakstītā deklarācija ir iesniegta COPA/COGECA Sekretariātam un Prezidija sanāksmes laikā, kas notiks ceturtdien un piektdien Briselē, to klātesošajiem prezentēs Polijas Nacionālās Padomes Lauksaimniecības kameras prezidents Viktors Šmulevics, kas vienlaicīgi ir COPA viceprezidents.
Krauze norāda, ka pēc iepazīšanās ar katras valsts pozīciju attiecībā uz KLP reformas priekšlikumiem var saprast, kāpēc daudzu ES valstu lauksaimnieki nav apmierināti ar Eiropas Komisijas piedāvāto priekšlikumu. "Ja Latvijas lauksaimniekiem ir svarīgs jautājums par tiešmaksājumu izlīdzināšanu starp ES lauksaimniekiem ar mērķi nodrošināt vienādus konkurences apstākļus, tad, piemēram, Čehijas lauksaimniekiem ir vitāli svarīgi neuzlikt griestus (capping) kopējam maksājuma apjomam, jo vēsturiski Čehijā ir saimniecības ar lielu zemes platību," norāda LOSP pārstāvis. Viņš atzīst, ka "te ir jautājums par sadarbību un kompromisa variantiem, cik mēs viens otram varam panākt pretim un piekāpties, jo kopīgi sagatavots un 9 valstu pārstāvju parakstīts dokuments ir pietiekami nozīmīgs, lai to ņemtu vērā arī Briselē ".
COPA ir Eiropas līmeņa profesionālo lauksaimnieku organizāciju komiteja, kas pārstāv lauksaimniekus ES un starptautiskās institūcijās. COPA ir dibināta 1958. gadā. COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimniecības kooperācijas komiteja, kas pārstāv kooperatīvu intereses ES un starptautiskās institūcijās. COGECA ir dibināta 1959. gadā. Kopš 1962. gada COPA un COGECA apvienoja birojus un kopīgi pārstāv Eiropas lauksaimnieku un kooperatīvu intereses.
Jau vēstīts, ka EK 12.oktobrī publicēja KLP reformas priekšlikumu likumdošanas paketi. EP par reformu ir nepieciešams vienoties līdz 2012. gada beigām, lai pēc tam sāktu sarunas ar Padomi par reformas apstiprināšanu. Jaunajai KLP ir jāstājas spēkā 2014.gada 1.janvārī.
Šobrīd Latvijas zemnieki saņem viszemākos platības maksājumus no visām ES dalībvalstīm - 63 latus par hektāru, kamēr vidējais līmenis ES ir 186 lati par hektāru un dažas dalībvalstis saņem pat 420 latus par hektāru.
EK piedāvā veikt minimālu finansējuma pārdali no tām ES dalībvalstīm, kuras pašlaik saņem virs vidējā ES tiešo maksājumu līmeņa, uz tām dalībvalstīm, kuras saņem zem ES vidējā tiešo maksājumu līmeņa. EK priekšlikums nozīmē, ka Latvijas zemnieki papildus jau esošajiem tiešajiem maksājumiem saņemtu klāt apmēram 50 eiro.
Šis priekšlikums Latvijai nav pieņemams, jo maksājumi starp ES dalībvalstīm arī šā piedāvājuma gadījumā netiek izlīdzināti pietiekamā apmērā. Tādējādi arī turpmāk Latvijas zemnieki tiks diskriminēti ES kopējā tirgū, tā veidojot nevienlīdzīgu konkurenci un pat apdraudot lauksaimniecības nozaru turpmāku pastāvēšanu.
Avots: www.delfi.lv