LV Graudu cenas biržās veido spekulanti, riskējot ar jaunu krīzi
Pasaules graudu tirgū ir neveselīga situācija, kurā graudu tirgu vada un stūrē spekulanti. Šāda tirgus situācija neatspoguļo patieso piedāvājumu un pieprasījumu.
To intervijā aģentūrai LETA secina Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) "Latraps" izpilddirektors Edagrs Ruža.
Viņš novērojis, ka brīžiem graudu cenas aug, bet pircēja graudiem nav. "Tas nozīmē, ka notiek biržas spēle ar attiecīgo taustiņu spaidīšanu. Manuprāt, tas ir neveselīgi un pasaulei riskanti, jo, ja biržu uzdzītā cena ir neatbilstoša reālajiem tirgus apstākļiem, tad tas nozīmē, ka arī šis process virzās uz nākamo krīzi, kas var būt visai liela," nobažījies Ruža.
"Latraps" vadītājs secinājis, ka biržas spēles jau tā pati piramīda vien ir. Ja apakšā nav segums ar fizisko preci, tad agri vai vēlu tam burbulim būs jāsprāgst.
Pašam zemnieku kooperatīvam finansiāli tas esot izdevīgi, jo augsto cenu dēļ audzis apgrozījums par spīti ražas kritumam.
Grūtības radot nespēja pateikt, vai cenas kritīs vai kāps. "No vienas puses, visi saka - jā, Krievija, Kazahstāna, Ukraina ar milzīgām ražām iet cauri, Melnā jūra ir ''aizbāzta'', nevar izbraukt, graudi nāk šurp uz Liepāju un Ventspili, kas normālos gados nenotiek. Tas nozīmē, ka no turienes nāk daudz graudu. Bet - cik daudz? Vai nosauktie apjomi ir realitāte? Vai varbūt ir nosaukti milzīgi skaitļi, lai pārāk ātri neaiztaisa robežu? Arī tāda varbūtība ir, un neviens negrib piedzīvot pagājušā gada problēmas, kad Krievija izstājās no tirgus un lauza visus līgumus, jo ieslēdzās "force majeure" - Putins. Kopumā šāda situācija varētu likt domāt, ka graudu cenām vajadzētu kristies, bet tas nenotiek," skaidroja Ruža.
Viņš šo situāciju salīdzina ar nekustamo īpašumu "burbuli" pirms finanšu krīzes 2007.-2008.gadā. "Latraps" vadītājam ir aizdomas, ka spekulanti pasaulē caur dažādām kompensācijām ir saņēmuši pietiekami daudz naudas, viņi šo naudu laiž graudu tirgus spēlēs un rotaļājas.
"Man tā šķiet rotaļa ar miljoniem cilvēku dzīvību. Varbūt mēs šeit, Latvijā, to kviešu cenu pārcietīsim, bet kaut kur Āfrikas, Indijas, Pakistānas pusē tas ir īpaši spiedīgi," pauda Ruža.
Avots: www.nozare.lv