Pasaules graudu tirgus apskats (30.septembris – 7.oktobris)

Kviešu cenas pagājušajā nedēļā pasaules kviešu tirgū bija ļoti svārstīgas. No vienas puses, cenu pieaugumu Čikāgas biržā sekmēja spekulatīvo iepirkumu skaita palielināšanās, no otras puses, to bremzēja valūtas nostiprināšanās  un kukurūzas un sojas cenu samazināšanās. Negatīvā trenda veidošanos veicināja arī laika apstākļu uzlabošanās ASV centrālrietumu reģionos, kas ļāva palielināt sējas darbu tempus.  Kā liecina USDA dati, līdz 3. oktobrim ar ziemas kviešiem apsēti bija 42 % no plānotajām platībām. Nedēļu atpakaļ apsēti bija 26 %. Šis rādītājs atpaliek no pēdējo piecu gadu vidējā rādītāja par 11 %. Pie tam, dienvidu reģionos joprojām valda sausums, kas traucē sējas darbu veikšanu.

Kanādā kviešu raža novākta 92 % apmērā, tādējādi, pārsniedzot normu par 4 % un būtiski apsteidzot pagājušā gada rādītāju 56 %.

Austrālijā kviešu raža tiek prognozēta 24,5 milj.t apmērā. Salīdzinot ar pagājušo gadu, tā būs par 1,8 milj.t mazāka. Tomēr fermeri cer, ka laika apstākļi uzlabosies, veicinot graudu kvalitātes un ražības palielināšanos.

Arī Eiropas kviešu tirgus pagājušajā nedēļā bija ļoti svārstīgs. Vienu brīdi kviešu cena nokrita pat līdz šī gada zemākajai atzīmei - 78 EUR/t. Negatīvā trenda veidošanos turpināja ietekmēt arī joprojām nestabilā finanšu situācija Grieķijā.  Atgūties tirgum nedēļas vidū palīdzēja ES finanšu ministra pieņemtais lēmums par garantijām vietējiem kreditoriem un cenu kāpums Čikāgas biržā. Protams, tirdzniecības gaitu ietekmēja arī valūtas svārstības. Pie tam, Eiropas fermeru asociācija COCERAL palielināja ES valstu mīksto kviešu ražas prognozi par 1,86 milj.t līdz 128,39 milj.t.

Lielbritānijas Lauksaimniecības ministrijas dati liecina, ka šī gada kviešu raža valstī, salīdzinot ar pagājušo gadu, pieaugs par 3 %, sasniedzot 15,4 milj.t. Tas tiek skaidrots ar ražības palielināšanos līdz 78 centn/ha un sējumu platību pieaugumu par 1 %.

Bulgārijā pagājušajā nedēļā lopbarības kviešu EXW bāzes cenas turpināja samazināties. Salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, tās noslīdēja no 225 $/t līdz 215-220 $/t, Melnās jūras FOB bāzes cenas samazinājās no 227-237 $/t līdz 225-234 $/t. Pārtikas kviešu (proteīns 11,5 %) EXW bāzes cenas un Melnās jūras FOB bāzes cenas palika nemainīgas - attiecīgi 235-242 $/t un 247-252 $/t. Jāpiebilst, ka tirdzniecības aktivitāte ir ļoti zema.

Ēģiptes kompānija GASC apstiprināja savu nodomu iekļaut Ukrainu savu kviešu iepirkumu tenderu dalībnieku skaitā, ja piedāvāto graudu kvalitāte atbildīs jaunajām prasībām - proteīna daudzumam kviešos jābūt ne mazāk par 12-12,5 %. Jāpiebilst, ka Kazahstānas izcelsmes kviešiem noteiktais minimālais proteīna daudzums ir 12,5 %,  Krievijas - 12 %, pārējo valstu - 11,5 %. Pie tam, Ēģipte paziņoja, ka pašreiz kviešu rezerves valstī spēj segt četru mēnešu patēriņu, tāpēc tuvākajā laikā tā plāno iepirkt tikai 1,9 milj.t minētās produkcijas ar piegādes periodu no decembra līdz martam.

Tunisija pagājušajā nedēļā iepirka 75 tūkst.t kviešu no plānotajiem 92 tūkst.t cenu diapozonā no 263,5-265 $/t (C&F). Lai arī graudu izcelsme nav vēl zināma, pastāv liela varbūtība, ka tie nāk no Melnās jūras reģiona valstīm.

Maroka ir paziņojusi par mīksto un cieto kviešu importa muitas nodevu atcelšanu, lai palielinātu augstākās kvalitātes produkcijas daudzumu valstī.

Kviešu cenas pasaulē USD/t

800 pix

Avots: apk-inform