Pasaules graudu tirgus apskats (10.-17. jūnijs)

Pagājušā nedēļā pasaules graudu tirgū bija vērojama strauja kviešu cenas krišanās. Kviešu cenas veidošanos Čikāgas biržā nedēļas sākumā  ietekmēja laika apstākļu uzlabošanās Eiropā, negaidīti labie ziemas kviešu ražas novākšanas rezultāti ASV un kukurūzas cenas krišanās pasaules tirgū. Tālāku tās strauju krišanos ierobežoja tirgus operātoru bažas par  ziemas kviešu sējumu stāvokļa pasliktināšanos Argentīnā, ko varētu izraisīt tur valdošais sausums un vēji, kā arī ziņas par to, ka Ēģipte ir iepirkusi lielu partiju amerikāņu kviešu un Sauda Arābija ir atgriezusies pasaules tirgū, piesakot  graudu iepirkuma tenderi. Pat labie pagājušās nedēļas eksporta rādītāji - 455,5 tūkst. tonnas, kas izrādījās augstākie pēdējā mēneša laikā, nespēja kaut cik pacelt kviešu cenu.

 Austrālija. Pagājušajā nedēļā ABARE biroja eksperti (Austrālijas Lauksaimniecības ekonomikas un resursu aģentūra) palielināja valsts 2011/12 mārketinga gada (aprīlis - marts) kviešu ražas prognozi par 7,8% mēnesī līdz 26,2 milj.t, kas atbilst pagājušā gada rādītājam (26,3 milj.t).

Arī Eiropas kviešu tirgū pagājušajā nedēļā bija vērojama strauja kviešu cenas krišanās. To izraisīja pēc ilgstošā sausuma atnākušais lietainais laiks un kukurūzas cenas krišanās. Taču runas par to, ka pārāk straujā laika apstākļu maiņa varētu aizkavēt savlaicīgu ražas nobriešanu, nedaudz ierobežoja segmenta zudumus. Ietekmi uz cenu veidošanos izraisīja arī Ēģiptes un Alžīrijas atgriešanās pasaules graudu tirgū un ražas prognožu paaugstināšana atsevišķās Eiropas valstīs. Francijā ražas prognoze palielināta līdz 32 milj.t, kas ir par 1 milj.t vairāk nekā prognozēts maijā, tomēr būtiski atpaliek no pēdējo gadu vidējā rādītāja 36 milj.t.

Polijā 2011/12 sezonas kviešu ražas prognoze samazināta līdz 9,5 milj.t. Maija prognoze - 9,7 milj.t.

Par nozīmīgu notikumu pagājušajā nedēļa kļuva arī trīs mēnešu ilgušā  kviešu eksporta aizlieguma atcelšana Serbijā. Kviešu ražas novākšana šajā valstī sāksies jau pēc pāris nedēļām. IGC (Starptautiskā graudu padome) prognozē, ka bruto kviešu raža sasniegs 2,1 milj.t apjomu (iepriekš prognozētais apjoms - 1,7 milj.t), kas ļaus palielināt eksporta potenciālu.

Labu noskaņojumu pasaules treideros izsauca Ēģiptes atgriešanās tirgū, iepērkot tenderī 60 tūkst.t amerikāņu un tikpat franču kviešu, tādējādi ignorējot Krievijas piedāvājumu. Šī  atteikšanās iepirkt kviešus no Krievijas, izraisīja Krievijas treideros sašutumu. Savukārt Ēģiptes treideri uzskata, ka pašlaik iepirkt graudus no šīs lielvalsts ir pārāk liels risks.

Arī Alžīrija atteicās iepirkt kviešus no Krievijas.

Pagājušajā nedēļā kļuva arī zināms, ka Sauda Arābija līdz 2014. gadam plāno palielināt savas kviešu rezerves līdz gada patēriņa līmenim. Pašreizējais rezervju apjoms spētu segt tikai 6 mēnešu iekšējā tirgus pieprasījumu. Pilnībā pāriet uz iekšējā pieprasījuma nodrošināšanu ar importa palīdzību valsts plāno 2016. gadā.

Maroka, savukārt, pat ražas zaudēšanas gadījumā, neplāno pārskatīt importa muitas nodevas graudiem līdz pat 2011. gada beigām. Eksperti prognozē, ka kviešu raža šajā valstī šogad, salīdzinot ar pagājušo gadu, samazināsies par 6% jeb 0,5 milj.t. Imports Marokā gada laikā ir pieaudzis par 47%, salīdzinot ar pagājušo sezonu, un sasniedz 6 milj.t.

Dienvidkorejas valdība plāno iepirkt 710 tūkst.t lopbarības kviešu. Šī lēmuma pieņemšanu izraisīja straujā lopbarības kukurūzas cenas celšanās.

original

 

 

Avots: apk-inform