Pasaules graudu tirgus apskats (3.-10. jūnijs)

Pagājušās nedēļas laikā pasaules kviešu tirgū dominēja cenu krišanās ar nenozīmīgu palielinājumu nedēļas vidū, ko izraisīja kukurūzas cenas pieaugums. Kviešu cenas samazināšanos izraisīja laika apstākļu uzlabošanās. Savukārt, neviennozīmīgu ietekmi uz cenu veidošanos izsauca ASV Lauksaimniecības ministrijas (USDA) jaunā pasaules 2011/12 sezonas kviešu pieprasījuma un piedāvājuma līdzsvara prognoze - kopumā jaunais vērtējums pasaulē izraisīja cenu celšanos, izņemot ASV, kur bija vērojama cenu krišanās. Pēdējie, publicētie USDA dati liecina, ka pārejošās kviešu rezerves pasaulē 2011/12 sezonā sasniegs 184,26 milj.t, kas ir par 3 milj.t vairāk nekā prognozēts iepriekš, taču, salīdzinot ar pagājušo gadu, tās būs par 2,86 milj.t mazākas. Savukārt, ASV graudu rezerves, salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu, samazināsies par 3,32 milj.t līdz 18,7 milj.t. Kviešu raža pasaulē 2011/12 sezonā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, samazināsies par 16,15 milj.t līdz 664,34 milj.t .

Kā jau tika minēts, pagājušajā nedēļā laika apstākļi būtiski ietekmēja cenu krišanos. Lielākajā daļā Eiropas, kā arī nozīmīgākajos Ķīnas graudaugu audzēšanas rajonos beidzot tika sagaidīti nokrišņi. Savukārt, laika apstākļu uzlabošanās ASV ir palīdzējusi palielināt sējas darbu tempu. Ir apsēti 79% no graudaugu platībām. Izdīguši ir 57% kviešu un tas ir mazāk nekā vidēji pēdējo piecu gadu laikā. Arī Kanādā, laika apstākļu uzlabošanās ir būtiski pavirzījusi sējas darbu izpildi. Taču eksperti ir nobažījušies par graudaugu ražību valsts dienvidrietumos. Argentīnā apsēti ir 22,5% no plānotajām (4,95-5 milj.ha) kviešu sējumu platībām. Taču, neskatoties uz platību palielināšanu, raža būs mazāka nekā iepriekšējā gadā, ko izraisīs būtiska ražības samazināšanās. Trenda veidošanos ietekmēja arī ziņa, ka Irāka līdz šī gada beigām plāno papildus iepirkt 1 milj.t graudaugu, tai skaitā arī daļu no Krievijas. Tomēr neskatoties uz kviešu cenas kritumu nedēļas vidū, piektdiena Čikāgas biržā CBOT beidzās ar kviešu cenas pieaugumu par 5.22$ līdz 278.96 $/t.

Arī Eiropas biržās pagājušās nedēļas pirmajā pusē bija vērojama pārliecinoša kviešu cenas krišanās, ko galvenokārt izraisīja pēc ilgstošā sausuma perioda ilgi gaidīto nokrišņu atnākšana lielākajā Eiropas daļā, tai skaitā galvenajās Eiropas kviešu ražotājvalstīs Francijā un Vācijā. Cenu samazināšanos veicināja arī iespējamā, ātrā Melnās jūras piekrastes valstu atgriešanās pasaules tirgū ar savu konkurētspējīgo cenu. Tā, piemēram, Libāna savā pēdējā darījumā priekšroku deva Ukrainas kviešiem, iepērkot 25 tūkstošus tonnu. Cenu samazināšanos veicināja arī ziņa, ka Krievija 2011/12 sezonā varētu eksportēt apmēram 13 milj. tonnu graudu. Nelielu zaudējumu ierobežošanu šajā segmentā veica Alžīrija, kura iepirka 600-650 tūkstoši tonnu Francijas pārtikas kviešu. Savukārt tirgus operatoru bažas par būtisku ražas samazināšanos ES valstīs (īpaši Francijā) 2011/12 sezonā izraisīja cenu kāpšanu. IGC speciālisti samazināja Francijas 2011/12 mg kviešu ražas prognozi par 4 milj.t līdz 35 milj.t., savukārt USDA samazināja savu prognozi no 36,7 milj.t līdz 32,3 milj.t un France AgriMer samazināja savu prognozi par 4,6 milj.t līdz 31 milj.t. Ungārijā gaidāmā raža tiek vērtēta 3,6 milj.t apmērā. Pagājuša gada raža sasniedza 3,76 milj.t. Bulgārijā vietējo treideru kviešu ražas prognoze būtiski atšķiras no valsts dotās ražas prognozes. Tirgus operatori prognozē, ka bruto raža valstī sasniegs 4,6 milj.t, savukārt lauksaimniecības ministrijas prognoze ir 3,9 milj.t. Kas attiecas uz tirgus aktivitāti, tad pagājušajā nedēļā tās praktiski nebija. To saista ar jaunās ražas gaidīšanu. Ēģiptē sākot no jūlija vidus valdība plāno uz laiku apstādināt kviešu iepirkšanu no vietējiem ražotājiem. Galvenais iemesls - Krievija piedāvā kviešus par izdevīgāku cenu-330$/t (vietējo ražotāju cena - 402$/t). Gadījumā, ja Krievija atcels eksporta aizliegumu ātrāk nekā plānots, Ēģipte pārtrauks graudu iepirkšanu no vietējiem ražotājiem nekavējoties.

original

Avots: apk-inform